Remonty

Częstym powodem uszkodzeń płyty balkonowej jest jej zawilgocenie, które przyspiesza procesy korozyjne. Może być ono widoczne na spodzie i obrzeżach balkonu – występują wtedy przebarwienia, rdzawe albo solne wykwity. Przyczyny zawilgocenia mogą być różne: uszkodzenie poziomej izolacji przeciwwodnej, brak spadku w kierunku zewnętrznej krawędzi albo brak odprowadzenia wody z balkonu z pełną balustradą.
Uszkodzenia płyty balkonowej mogą również wynikać z użycia nieodpowiednich materiałów. Ubytki w betonie konstrukcyjnym powstają najczęściej przez karbonizację betonu (w wyniku działania CO2). Efektem jest obniżenie pH betonu, który przez to przestaje spełniać funkcję ochronną. Dochodzi do korozji stali. Skorodowana stal ma mniejszą wytrzymałość i zwiększając objętość, doprowadza do rozsadzania betonu.

Zakres remontu tarasu zależy od rodzaju usterek. Stosunkowo mało kłopotliwa jest wymiana samej posadzki, nieco więcej zachodu wymaga naprawa warstwy izolacyjnej. Jeśli jednak uszkodzona jest także konstrukcja tarasu, remont będzie oznaczał praktycznie jego wybudowanie od nowa.
Jeśli na tarasie doszło już do przecieków, najlepiej jest zerwać wszystkie stare warstwy do poziomu stropu i ułożyć nowe. Jeżeli konstrukcja była nieocieplona lub ocieplenia było zbyt mało, należy strop docieplić. W zależności od tego, ile miejsca jest od poziomu posadzki do drzwi tarasowych, dobieramy grubość izolacji termicznej oraz pozostałych warstw. W najczęściej stosowanych systemach tarasowych między stropem a progiem drzwi muszą się zmieścić warstwa spadkowa, paroizolacja, termoizolacja, warstwa dociskowa, hydroizolacja, wykończenie. Zamiast tradycyjnej obróbki blacharskiej przy krawędzi, podczas formowania której często dochodzi do błędów wykonawczych, warto zastosować gotowy profil okapowy do tarasu. Jest to bardzo trwały, odporny na korozję odpowiednio wyprofilowany.

Prawidłowe wykonanie izolacji tarasu wymaga zastosowania odpowiednich, sprawdzonych materiałów oraz staranności prac wykonawczych. Użyte materiały muszą być odporne na niekorzystne warunki klimatyczne, duże różnice temperatur, obciążenie chemiczne a także obciążenie użytkowe.